Zaista vrijeme čini
čuda, kada dozvolimo sebi da zaboravimo na neprijatnosti i uživamo u lijepim
stvarima. Ovo o čemu želim da pišem desilo se prije 40-ak dana i sjećam se da
sam tada baš bila „izbačena iz kolosjeka“. Danas se sjećam situacije, ali nemam
onaj gorki osjećaj frustracije.
Naime, u šetnji sa
prijateljicom i Pinom, u centru Podgorice, Pinu koja je bila na uzici ujeo je veliki
njemački ovčar koji je bio pušten i bez korpe. Ja kojoj je omiljeni pas doberman
i koja nemam strah od pasa, bila sam uplašena njegovom pojavom. Njegov gazda je
nakon ujeda došao, a do tada je sa svojim prijateljima nedaleko odatle ćakulao.
Na moju opasku da ćemo sada kod veterinara i da će on platiti liječenje, počeo
je da govori kako moj pas nije ujeden, kako on zna sa psima, ali eto ne zna što
mu bi sa psom. Ušli u raspravu u kojoj sam mu ja prebacila da zbog neodgovornog
ponašanja njemu sličnih, ljubitelji pasa su kod nas stavljeni u jednu posebnu
grupu – nemarnika koji ne razmišljaju ni o čemu bez o svojim ljubimcima. Ne
samo on, već me i prijateljica ubjeđivala da nije bilo ugriza i predlagala mi
da idemo. Želeći da postignem da se taj makar zastidi nastavljala sam da mu
objašnjavam kako ne može puštati psa, velikog preko metar, da sam šeta ulicom u centru grada. Iznerviran, valjda time
što sam ja dirala u njegovo veliko znanje o psima stečeno tokom 10 godina
koliko reče da drži pse, počeo je da me psuje. Psovke nisu bile jedino što je gospodin
koristio već je krenuo sa kreiranjem scenarija u kome će on da pozove policiju
i da njegovi prijatelji kažu kako je moj pas ujeo njegovog. Pa posle za pse
kažu da su džukele! U tom trenutku moja prijateljica je insistirala da se
sklonimo sa tog mjesta i nastavimo šetnju. Njega je jedan od prijatelja počeo
da lupa po ramenu kako bi „batalio“ psovanje.
Ostatak šetnje provela
sam provjeravajući ranu Pini i razmišljajući ko me više iznervirao –
prijateljica ili nepoznati (ne bih mu dodala ni imenicu ni pridjev). Gdje je
granica između nečijeg bezobrazluka i bezobzirnosti i naše popustljivosti?
Više me brinula
moja popustljivost. Kako je nastala: uslijed straha da se ne desi nešto mom psu
ili meni, uslijed brige o tome da li je mojoj prijateljici neprijatno, uslijed
konformizma, uslijed bezizlaznosti situacije ili čega već?
Tih dana se u Baru
desila tragedija u kojoj su dva brata poginula jer ih je ubio momak koji slovi
za kriminalca, a nakon svađe sa jednim od njih. Kako dolazim iz grada koji nosi
epitet Grada kriminalaca, u šta sam se i sama mogla uvjeriti tokom odrastanja u
njemu, mogla sam da zamislim situaciju. Situaciju u kojoj oni, koji ne samo što
misle da im se može – već im se zaista može, šikaniraju one koji im se
suprostave jer im je više „prekipjelo“ i ne mogu da trpe tuđi zulum. Da čovjek
može da istrpi mnoge stvari, pokazuju i iskustva Holokausta, a ja se opet pitam
zar ništa nismo naučili?
Da li nam je
rođenjem dato da ne želimo da upadamo u nevolje, da se sklonimo kada
procijenimo da možemo više da izgubimo, da ćemo se uvijek sklanjati jačima ili
bezobraznijima? Interesantno je da nekada nisam ovako razmišljala, valjda mi
dato horoskopom da idem glavom kroz zid, ali godinama, ne znam možda postajem
pametnija, ako se to opet može nazvati pameću. Zaista razmišljam o tome da li
je konformizam savršeno oružje da spasite ono malo životnog mira ili se nešto
može promijeniti samo ako se dovoljno želi?
Uz Džekija i Pinu
učim strpljenje i toleranciju, i dobro mi ide, još kada bih naučeno mogla
primijeniti i na ljude, ali nažalost mislim da će neke džukele to i ostati.
Нема коментара:
Постави коментар