петак, 21. децембар 2012.

U šetnji sa Džekijem i Pinom

Kako sam za potrebe domaćeg rada iz jednog od silnih predmeta na fakultetu, morala napraviti svoj blog, odlučila sam da mu dam i smisao i produžim vijek.
Ponosna sam prijateljica dva psa, sa kojima evo skoro dvije godine dijelim prostor za stanovanje, ali i životne trenutke. Njihova imena su Džeki i Pina.

Džeki je prvi ušao u moj život, i to sasvim slučajno, činilo mi se tada, ali sada znam da je itekako sa razlogom došao u moj život. Bio je to za sada najgori i najteži trenutak u mom životu, i nadam se da će tako i  ostati. To malo biće u tijelu avetnog Džek Rasel terijera uspjelo je ono što mnogi ljudi ne uspijevaju da probude u drugima. Volju za životom i tjeranjem naprijed. Tvrdim da ni jedan, kako domaći, tako ni farmaceutski lijek, ne liječi i izbacuje stres iz vas, na način kako to može uraditi jedan pas. Dovoljno je da osjeti da ste ljuti, nervozni, depresivni, i odmah će vam se uvući u krilo i staviti do znanja da postoji stvorenje na ovom svijetu kome ste potrebni, stvorenje koje će vas bezuslovno voljeti ako to dopustite i ako vi njemu date malo ljubavi.

Jedna šetnja od pola sata sa tim malim psom za mene je značila više nego bila kakva medicinska ili bilo kakva druga terapija. Gledajući ga kako se raduje lopti, kako se raduje štapu i uživa igrajući se sa njim, pokazao mi je kako život može biti opet divan samo ako promijenim ugao gledanja.

... onda je u našu kuću ušla Pina. Vidjela sam je na Fejsbuku, kod Agave, gdje o njoj i još nekoliko pasa brinu dobronamjerni građani Bara. Mislila sam da je mužjak, pa je trebalo da se zove Pino (po poznatoj kolonjskoj vodi za muškarce Pino Silvestre, čiju sam ambalažu i miris obožavala). Ali kada je stigla shvatila sam da Pino nije Pino već Pina :) Dovela sam je jer je Džekiju trebalo naći društvo, jer nemati nekoga ko te razumije teško je :)

Zaboravila sam da napišem kako je to Džeki "slučajno" ušao u moj život. Moj najbolji drug vidio je negdje njegovu rasu i poželio je da ima takvog psa. I dobio ga je jer Džekijev prvi vlasnik je napustio Crnu Goru i nije mogao da ga vodi sa sobom. Tako je moj najbolji drug dobio ono što je želio. Kada sam vidjela Džekija prvi put bio je za mene objektivno najgrđi pas na svijetu te sam ga prozvala Gidilo (još uvijek mu je to nadimak). I sada je on objektivno grdan pas, samo što je za mene sada realno najljepši pas :) Ipak kako moj drug nije imao puno slobodnog vremena odlučili smo se na eksperiment da ga ja udomim na nedjelju dana. Inače kada sam prvi put došla kod druga u stan, Džeki je  iz jednog ugla u kom je boravio došao do mene i čitavu noć ostao ispod moje stolice, valjda želeći da mi dokaže da je on tu zbog mene :) Prvu noć kada je prespavao kod mene nije cvilio za starim gazdom. Ujutru kada sam ja otišla na fakultet, a on ostao sa mojom majkom kući, cvilio je dok se nisam vratila. To je valjda onaj strah da ne ostanete bez prijatelja, koji se kod nas ljudi ispoljava često grubim riječima a rijetko iskrenim objašnjenjem.

Kada su ga moji prijatelji vidjeli onako energičnog, brzog, malog, sa pažnjom koju mu ništa ne može držati više od jednog minuta, radoznalog, ljubavnog, prgavog, rekli su da liči na mene :) A kažu da psi liče na svoje vlasnike, ali ja to nisam, ja sam samo prijateljica dva totalno hiperaktivna psa... I volim što ličimo, zahvaljujući njima primjećujem kako nekada previše žurim i kako neki ljudi teško prate moj ritam. A najviše što volim kod njih jeste što me bolje nego iko i išta do sada uče strpljenju i toleranciji.

Eto tako je sve počelo, a nastavak možete pratiti ovdje...

среда, 12. децембар 2012.

Blogeri Vs. Novinari, Blogovanje Vs. Novinarstvo



Mišljenja sam da kao i sve drugo tako i blogovanje kada ga koriste „pogrešne“ osobe može više da naškodi nego da koristi.

Kako sam zastupnica slobode izražavanja mišljenja i govora, smatram da svako ima pravo da iznese isto. Ipak načini na koje se mišljenje iznosi i medij kojim se prenosi ne treba da budu dostupni svima. Nisu pobude svih nas iste i dobronamjerne, a širiti mržnju danas je putem društvenih mreža i medija lakše nego ikada.

Blogovi mogu poslužiti kao odlična platforma ljudima koji žele da siju mržnju i prenose svoje ideje i stavove kontra drugih pojedinaca ili grupa. Zgrožena sam kakve sam sve fotografije i video sadržaje mogla da vidim na društvenim grupama a koje su neki pojedinci postavljali kako bi svijetu pokazali svoje „čojstvo i junaštvo“ a koje se odnosilo na maltretiranje raznih vrsta životinja. E zamislite, a ima ih, takve individue koje sa samo malo umijeća na kompjuteru nakon nekoliko poteza mogu da kreiraju platformu sa koje će drugima predstaviti njihovo viđenje svijeta i odnosa prema drugim živim stvorovima.


Ali da ne govorim samo o životinjama. U svijetu koji polako ali sigurno ide na dno moralnosti, sada već možemo reći i amoralnosti, blogovi su odlično mjesto za okupljanje istomišljenika i stvaranje čvrste baze vojske koja će pomno pratiti trenutak kada će „svjetonazore“ svojih ikona prenositi dalje. Tako danas imamo razne ličnosti, koje sebi daju za pravo da se nazivaju slavnim ličnostima, koje uz polupismene rečenice, oko sebe okupljaju prije svega tinejdžere i tinejdžerke koji svaki njihov post čitaju kao najljepše književno djelo.

Nisam za cenzuru, ali nisam ni za potpunu slobodu koju je propagirao Milton. Rekla bih da sam pobornik autocenzure, koju odgovorne osobe itekako umiju koristiti, čuvajući sebe od drugih ali i druge od sebe. Ne smatram da blogeri i blogovanje treba da budu u konfliktu sa novinarima i novinarstvom, već smatram da sve šta nam je dato kao ljudima na korišćenje može da nam posluži za duhovni rast i razvoj samo ako se mudro i pravilno koristi. Nisam protiv blogera, evo sada i ja postah jedan, niti sam protiv blogovanja, novinari i novinarstvo će i dalje postajati, ali se nadam da će i jedni i drugi početi da riječi koriste kako bi pomogli da se kod ljudi njeguju prave i iskrene životne vrijednosti.

Foto: owni.eu; what-to-do-baba.com