среда, 12. децембар 2012.

Blogeri Vs. Novinari, Blogovanje Vs. Novinarstvo



Mišljenja sam da kao i sve drugo tako i blogovanje kada ga koriste „pogrešne“ osobe može više da naškodi nego da koristi.

Kako sam zastupnica slobode izražavanja mišljenja i govora, smatram da svako ima pravo da iznese isto. Ipak načini na koje se mišljenje iznosi i medij kojim se prenosi ne treba da budu dostupni svima. Nisu pobude svih nas iste i dobronamjerne, a širiti mržnju danas je putem društvenih mreža i medija lakše nego ikada.

Blogovi mogu poslužiti kao odlična platforma ljudima koji žele da siju mržnju i prenose svoje ideje i stavove kontra drugih pojedinaca ili grupa. Zgrožena sam kakve sam sve fotografije i video sadržaje mogla da vidim na društvenim grupama a koje su neki pojedinci postavljali kako bi svijetu pokazali svoje „čojstvo i junaštvo“ a koje se odnosilo na maltretiranje raznih vrsta životinja. E zamislite, a ima ih, takve individue koje sa samo malo umijeća na kompjuteru nakon nekoliko poteza mogu da kreiraju platformu sa koje će drugima predstaviti njihovo viđenje svijeta i odnosa prema drugim živim stvorovima.


Ali da ne govorim samo o životinjama. U svijetu koji polako ali sigurno ide na dno moralnosti, sada već možemo reći i amoralnosti, blogovi su odlično mjesto za okupljanje istomišljenika i stvaranje čvrste baze vojske koja će pomno pratiti trenutak kada će „svjetonazore“ svojih ikona prenositi dalje. Tako danas imamo razne ličnosti, koje sebi daju za pravo da se nazivaju slavnim ličnostima, koje uz polupismene rečenice, oko sebe okupljaju prije svega tinejdžere i tinejdžerke koji svaki njihov post čitaju kao najljepše književno djelo.

Nisam za cenzuru, ali nisam ni za potpunu slobodu koju je propagirao Milton. Rekla bih da sam pobornik autocenzure, koju odgovorne osobe itekako umiju koristiti, čuvajući sebe od drugih ali i druge od sebe. Ne smatram da blogeri i blogovanje treba da budu u konfliktu sa novinarima i novinarstvom, već smatram da sve šta nam je dato kao ljudima na korišćenje može da nam posluži za duhovni rast i razvoj samo ako se mudro i pravilno koristi. Nisam protiv blogera, evo sada i ja postah jedan, niti sam protiv blogovanja, novinari i novinarstvo će i dalje postajati, ali se nadam da će i jedni i drugi početi da riječi koriste kako bi pomogli da se kod ljudi njeguju prave i iskrene životne vrijednosti.

Foto: owni.eu; what-to-do-baba.com

Нема коментара:

Постави коментар